Затримання за новим КПК

   20 листопада 2012 року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. У порівнянні з «старим» КПК, новий має ряд позитивних моментів, щодо захисту прав та свобод пересічних громадян. Сьогодні мова піде про затримання особи.
   Так, особа вважається затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із працівником міліції чи в будь-якому приміщенні визначеному таким працівником.
З урахуванням аналізу норм КПК затриманням слід вважати будь-які дії уповноваженої особи направлені на позбавлення в особи волі до її вільного пересування на свій вибір, якщо таке не пов’язано з викликом шляхом вручення повістки, надісланням її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, по телефону чи телеграммою.
При цьому, якщо затримання особи мало місце без дозволу суду, строк затримання не може перевищувати 72 годин та протягом 60 годин з моменту фактичного затримання така особа повинна бути звільнена або доставлена до суду для розгляду щодо неї запобіжного заходу.
   Затримання поділяється на законне і незаконне.
   Законне затримання особи можливе лише за мотивованою ухвалою суду, крім випадків, що передбачені КПК.
  Такими випадками, згідно КПК в залежності від того хто затримує, законне затримання поділяється на два види, це:
1) затримання особи кожним:
- хто застав затриманого при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення (злочину). Наприклад, водій залишеного на автостоянці автомобіля виявив, що в його автомобіль проникла стороння особа і намагається угнати автомобіль чи викрасти з нього речі. В такому випадку власник автомобіля має законне право на затримання особи, яка незаконно перебуває в належному йому автомобілі.
- безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні. Наприклад, грабіжник на очах у перехожого громадянина з рук жінки вирвав сумочку з речами і має намір втекти, або вирваши сумочку починає втікати. В такому випадку затримання грабіжника перехожим громадянином буде законним, якщо він його затримав, тобто зловив, зразу після того як грабіжник вирвав сумку чи наздогнавши його за умови, що він грабіжника під час переслідування не втрачав з поля свого зору.
Кожен, хто не є уповноаженою особою і затримав особу, зобов’язаний негайно доставити чи повідомити міліцію про таке затримання.
2) затримання особи спеціально уповповаженою на те службовою особою за умови, що за вчинений злочин затримана особа може нести покарання у вигляді позбавлення волі:
- якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення. Наприклад, в магазині продавець чи працівник охорони магазину на касі магазину виявлили в сумці покупця речі за які він не здійснив оплату. Продавець викликала працівників міліції і вказала на покупця, як на особу, яка вчинила злочин.
 - якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин. Наприклад, проходячи мимо навчального закладу добропорядний громадянин побачив, як двоє хуліганів із застосуванням насильства та погроз забирають в учня навчального закладу мобільний телефон та гроші. Повідомивши про вчинене працівників міліції, які прибувши на місце за вказівкою громадянина підоспіли на місце вчинення злочину, де побачили потерпілого з явними ознаками побиття і злочинців в руках яких знаходився мобільний телефон та гроші потерпілого учня.
   Працівник міліції чи інша уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана надати затриманій особі можливість негайно повідомити про своє затримання та місцеперебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором, або здійснити таке повідомлення самостійно але негайно, тобто відразу після затриманя. Крім того уповноважена службова особа повинна негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання, право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати показання або не говорити нічого.
Крім того уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це Тернопільський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
   Всі інші випадки затримання є незаконними.


Старцун Микола Іванович, адвокат